Fit po porodu: sex, hubnutí, antikoncepce

maminka s dítětem
Foto: profimedia.cz

Po šestinedělí mladé maminky obnovují sexuální život. Navíc už na mateřské dovolené mnoho z nich přemýšlí, jak se vrátit ke svému povolání krásná a plná sil.

 

K tomu potřebují být ve formě. Prioritou tohoto období je především spokojenost ženy a schopnost si tyto první krásné dny s miminkem užít.

Současný svět klade na ženy vysoké nároky. Musí být úspěšná nejen ve své profesi, ale i atraktivní partnerkou a usměvavou mámou.

Životní styl novopečené maminky
O tom jak to zvládají, vypovídají zkušenosti maminky malého Adámka, vedoucí pracovnice nadnárodní společnosti, Martiny K.:
"V období po porodu, tedy ještě v šestinedělí, je mou největší prioritou sžít se s miminkem, zvyknout si na nový režim a sladit všechny změny zároveň s partnerem.

maminka s dítětem
Foto: profimedia.cz

Dostat se zpět na původní váhu a "být opět krásná" není určitě prioritou číslo jedna. Na nějaké zkrášlovací procedury není ani moc času. Snažím se cvičit (třikrát až čtyřikrát týdně podle DVD) doporučená poporodní cvičení. Pokud počasí dovolí, podnikáme každodenní 1-2 hodinové procházky s kočárkem na čerstvém vzduchu.“

 

Nechtějte být dokonalé

"Pamatujte, že v životě a zejména v šestinedělí nemusíte být stoprocentně dokonalé,“ říká odbornice na hubnutí Iva Málková ze sdružení STOB. "Pro dobrý pocit ze sebe sama a zvláště, když často ženy v těhotenství přiberou mnoho kilogramů, je samozřejmě důležitá strava a pohyb, ale i malé zlepšování krok za krokem bude úspěchem.“
 

Kojením se dá zhubnout


Kojení je významné pro fyzický, citový i psychosociální vývoj miminka. Je to i energeticky náročný proces, na kojení je spotřebováno asi 2200- 3000 kJ za den. Teoreticky by tedy maminky měly shazovat při kojení nadbytečné kilogramy. "Pro většinu žen, které měly problémy s váhou již před těhotenstvím, je však období mateřské dovolené jedním z nejrizikovějších období pro nabírání kilogramů,“ tvrdí Málková.

 "O mateřské je síla provokujících podnětů mocná – jídlo je celý den po ruce, slouží jak k řešení stresů i k umocnění pohody, když je konečně klid.“

rodiče s dítětem
Foto: profimedia.cz

 

Cvičit se musí

Nejenom že pomůže k redukci hmotnosti, ale také zpevní povolené břišní svaly, svaly dna pánevního, zpevní svaly zádové, na které bychom neměli zapomínat. S rehabilitačními cviky je možné začít již v porodnici, kde se je maminky naučí pod dohledem rehabilitační sestry a poté pokračují v jejich pravidelném cvičení doma.

Po návratu z porodnice má většinou maminka plno běhání a starostí okolo miminka. Nějakou dobu trvá, než se vše usadí, nicméně maminka může začít brzy s procházkami a pomalu přidávat na tempu i na vzdálenosti.


Sex v šestinedělí


Užívat si sexu v šestinedělí už není striktně zakázáno, zejména pokud přispívá k pohodě mladé maminky a souladu v partnerství. "Je nutné, aby bylo zahojeno porodní poranění nebo nástřih hráze a ustal poporodní výtok,“ říká gynekoložka Mirka Jonášová.

 

"Je ale nutné mít na zřeteli, že k ovulaci může dojít i před tím, než se dostaví první menstruace po porodu. K ovulaci může dojít už ke konci šestinedělí. Kojí-li žena pravidelně - i v noci - a interval mezi kojením nepřesáhne čtyři hodiny, pak zpravidla k ovulaci nedochází.“

milování
Foto: profimedia.cz

 

Brání jí vyšší hladiny prolaktinu, jehož produkce je stimulována častým kojením. Prolaktin může navozovat útlum chuti na milování.

Lékaři se tedy spíše přiklánějí k tomu, že je lépe, když se sexuální život obnoví až po šestinedělí, kdy gynekolog ženu prohlédne a společně vyberou způsob ochrany před dalším otěhotněním.

 Antikoncepce po porodu

Po skončení šestinedělí by žena měla absolvovat komplexní gynekologické vyšetření. U naprosté většiny rodiček se během tohoto období dostávají rodidla a zevní genitál do normálního stavu a porodní poranění je zhojeno.

Pokud žena nekojí, obnovuje se v tomto období i normální menstruační cyklus. Nekojící ženy mohou brát antikoncepci v celé šíři spektra dostupných přípravků (pokud neexistuje zákaz užívání ze zdravotních důvodů, jako je riziko trombozy, cukrovka, apod.)

Kojení není antikoncepcí!

To se tradovalo dříve. Kojení má na hladinu hormonů samozřejmě vliv, ale nikoliv takový, že by zabraňovalo početí. Spolehlivou formou, jak se chránit před otěhotněním, je čistě gestagenní antikoncepce (neobsahuje estrogen). Kromě hormonálních pilulek mohou ženy využít nitroděložní tělísko.

Nitroděložní systém


Vhodný je např. nitroděložní systém s levonorgestrelem (např. Mirena), který působí místně v děložní dutině. Sliznice proto roste málo nebo vůbec a žena tudíž menstruuje velmi slabě (1 – 2 dny), nebo nemenstruuje vůbec. Nejedná se ale o přechod, neboť vaječníky fungují normálně. Současně tento hormon zahušťuje hlen děložního hrdla, čímž se hrdlo stává prakticky neprostupné jak pro spermie, tak pro bakterie. Levonorgestrel se dostává do krevního oběhu jen v minimálním množství a neovlivňuje ani kvalitu, ani množství mateřského mléka.

Nitroděložní systém se zavádí v ordinaci gynekologa, a to na dobu celých pěti let. Pokud však žena změní své životní plány a chce otěhotnět, je možno ho jednoduše vyjmout kdykoli.

Jde o ideální antikoncepci pro ženy, které již porodily plánovaný počet dětí, nebo chtějí mít delší pauzu před další graviditou. Je vhodná také pro ženy, které trápí některá zdravotní rizika a nemohou proto užívat kombinovanou hormonální antikoncepci (s estrogeny).

K rizikovým faktorům patří věk, obezita, stavy po zánětech žil, kouření, onemocnění jater, poruchy srážlivosti, hypertenze, některá onemocnění prsů atd.