Dobrá směs na křehké nehty vznikne smísením vlahého medu, žloutku a trošky soli. Konečky prstů do ní namáčíme na dvě minuty, při chronické lomivosti třikrát týdně, preventivně jednou za týden. Na likvidaci kůžičky kolem nehtů je ideální grapefruitová kůra. Z plodu vyřízneme kousek s hranami a bílou částí kůžičku zatlačujeme a současně tvarujeme nehet.

Domácí emulzi proti lomivosti nehtů uděláme tak, že smícháme jednu čajovou lžičku čisté vazelíny a sáček neochucené potravinářské želatiny. Vmasírujeme denně do nehtové ploténky a jejího okolí. Obdobný efekt přinese směs stejných dílů ricinového a jojobového oleje obohacená vitamínem A a D.

Co jim neprospívá

Důležité je rovněž vědět, co nehtům prospívá a co ne a podle toho se také chovat. Není například pravda, že nehty potřebují především vápník. Svědčí jim ale zinek, selen, biotin, síra i železo, jehož vstřebávání podporuje vitamín C a naopak snižuje tanin z čaje. Ve stravě musí být dostatečně zastoupeny rovněž bílkoviny.

Velmi dobře působí nehtové oleje s vitamínem E, s extraktem z jojoby, rýže či mandlí, osvědčuje se rovněž panenský olej olivový. Ani docela zdravé, dostatečně tvrdé a zároveň pružné nehty nevydrží všechno, nepleťme si je tedy při různých činnostech s nářadím. Je důležité naučit se takovým pohybům rukou, aby se nehty dostávaly co nejméně do styku s jakoukoli tvrdou hmotou.

Kdo se ani při vší dobré vůli nenaučil používat při nečisté práci gumové rukavice, měl by vyzkoušet alespoň jednorázové z mikrotenu, které se snadno navlékají a ruce v nich tolik neztrácejí cit.