Bazální teplota

Měření bazálních teplot

Měření bazálních teplot

Bazální teplota je teplota, kterou si můžeme naměřit v klidu a jsme-li zdrávy. Tělesná teplota není stálá, mění se během dne i v rámci menstruačního cyklu. Toho se využívá ke stanovení ovulace a doby, která je nejvhodnější pro oplodnění. U této metody stanovení plodnosti je důležité, aby byl menstruační cyklus pravidelný.

Měřit teplotu je možné v ústech, konečníku nebo pochvě, je ale důležité měřit ji vždy
1) na stejném místě
2) stejným teploměrem
3) ve stejnou denní dobu, nejlépe v klidu po probuzení

V pochvě a konečníku je teplota vyšší než v ústech. K měření lze použít digitální nebo rtuťový teploměr. Digitální teploměr pracuje rychleji, ale je méně přesný. Rtuťový teploměr je přesnější, ale měření trvá nejméně 5 minut. V ústech může být teplota měřena po celou dobu cyklu, v pochvě začíná měření den po skončení menstruace. Výsledky naměřené v pochvě jsou stabilnější.
Důležité je si teplotu pečlivě zaznamenávat do kalendáře nebo do grafu, kde jedna osa představuje čas a druhá teplotu. Těsně před ovulací většinou teplota mírně klesne, po ovulaci vlivem vyplavování hormonu progesteronu stoupá. Abyste se ve vlastní křivce bazální teploty dobře vyznaly, je dobré dělat si záznamy alespoň tři měsíce.
Naměřené výsledky mohou být ovlivněny
1) nemocí
2) měřením v jinou dobu než obvykle
3) jinými okolnostmi spánku (jiná postel, teplejší pyžamo, spíte-li samy či s partnerem, jiná teplota v ložnici)
4) alkoholem v krvi nebo příliš krátkým spánkem.

Pokud teplota kolísá, nebo během cyklu nestoupá, může to být anovulační cyklus, během kterého se vajíčko z vaječníku neuvolní.