Exekutoři - novodobí lapkové?

Musela jsem se smát, když jsem nedávno slyšela jednoho majitele autopůjčovny použít právě výraz "novodobí lapkové" pro exekutory. Jeho rozhořčení chápu. Nebyl dlužníkem. Jen jeho firma půjčila legálně auto muži, jehož přítelkyně byla v exekučním řízení. Nu a povedený exekutor auto v rámci této exekuce zabavil.

Tento exekutor prostě zabavil auto, které prokazatelně nemělo s ženou nic společného, dokonce si jej ani nepůjčila, jen se přátelila s mužem, který si smluvně vůz vypůjčil.

Pro ty, kteří neznají výraz lapkové - jedná se o středověké označení pro zločince, kteří kradli, loupili a nezřídka vraždili a sužovali tak počestné středověké movité šlechtice, měšťany, ale i prostý lid.

Můžete se pousmát a říct si - majitel autopůjčovny prostě měl podat k soudu návrh na přeběžné opatření a auto si odvézt.  Ano to jistě měl a zajisté to i udělal. Včetně mohutného mediálního humbuku. Vždyť tato reportáž se objevila i v televizních zprávách v hlavním vysílacím čase. Jenže - je to tak správně?

Když byla před léty ustavena funkce exekutora, tak jsme většinou jásali. Znali jsme totiž do té doby celou situaci jen z té druhé strany. Tedy kdy se dlužník vozí drahými auty, bydlí v luxusních domech a chodí ve značkovém oblečení - ovšem všechno má převedeno na přátele a příbuzné a "vypůjčeno", takže věřitel nemohl vůbec nic dělat, jen smutně koukat.

Tehdy jsem i já, právem rozhořčena nad danou situací, vznik úřadu exekutora nadšeně vítala. Byla jsem naivní a neuvědomila jsem si, že toto postihne jen ty bezmocné. Protože "ti mocní", ti kteří věděli i před tím, jak lidi podvést, dokáží bez problémů dnes podvést i exekutory. Podvést nebo se s nimi prostě dohodnout. Protože mám neobytnou myšlenku hraničící téměř s přesvědčením, že se všichni ti tehdejší "vyfikundanti" stačili velice rychle zorientovat a navléci si háv exekutorský a tak se stát "zloději s posvěcením státu".

Už dávno nevěřím tomu, že exekuce jsou prospěšné. Komu prosím vás? Těm žraločím společnostem, které se orientují na ty naprosto nejslabší a bezmocné, například důchodce a velmi prosté lidi?Představme si dnes naprosto běžnou situaci, kdy osamělá důchodkyně dostane pozvání na nějakou předváděcí akci, kde jí slibují oběd a dárek zadarmo. Je to babička, která nemá co děla a hlavně nemá peníze, tak proč by si nešla pro něco zadarmo. Že je hloupá? Že přece nikdo nedává nic zadarmo? Ne, není hloupá. Je to jen stará žena, klidně to může být vaše matka, která v důsledku senility prostě neumí rozpoznat nebezpečí a je důvěřivá.

Tato paní je nadšena tím, jak se k ní na akci chovají. Jak ji obletují. Jak jí ukazují spoustu krásných, blýskavých věciček. A jsou tak milí ... Tak proč by jim neudělala radost a za "zrcátko a korálky" se prostě nepodepsala...

Pak je překvapena, když jí po týdnu přistane na dvorku automatická sbíječka povětšinou a ke všemu ještě aušusová, ale zato značně předražená v řádech desetitisíců. Stařenka tuto věc prostě nechce, ale neví, že podepsala tak fikanou smlouvu, kdy zboží nemůže vrátit a navíc i rozhodčí doložku, kdy se nemůže obrátit na soud. Tedy může, ale podle smlouvy se stejně stává dlužnicí a celý proces se řídí rozhodnutím "rozhodčího".

Vývoj je pak jednoduchý. Důchodkyně nemá na splátky, společnost přijede a zabaví jí "sbíječku", kterou vzápětí prodá za zlomek ceny. Ale tím kolotoč nekončí. Důchodkyni naskáčí penále a pokuty a smluvní pokuty a zaplacení odhadce a náklady spojené s odebráním a prodejem a já nevím co ještě a ve finále jsme v situaci, kdy paní nemá sice žádné zboží, zato má desetitisícové a snad i statisícové dluhy.

Nu a přijde na řadu exekutor. Člověk, který s posvěcením státu může prakticky cokoliv, včetně prohledání vašich tělesných dutin!

Paní bydlí v domku se zahrádkou, který se dá prodat za několik milionů. Ovšem exekutor má kámoše, přes kterého střelí domek za sto tisíc (myslím, že nejsem daleko od pravdy, když se domnívám, že zhruba stejnou částku dostane exekutor do vlastní kapsičky mimo protokol - protože proč by to jinak dělal, na Jánošíky nevěříme, že). Nu a protože si on sám ještě započítá nejrůznější odměny a náklady a úkony, tak je docela možné, že po prodeji nemovitosti ještě stále ještě důchodkyni zůstane "dluh".

Že to není možné? Ale to se hluboce mýlíte. Přesně toto možné je. Původně vítaný úřad exekutora se nám zvrhl do obludných až katastrofických rozměrů. Nikdo z nás si nemůže být jist svým majetkem a kdo ví, možná v blízké budoucnosti ani životem (to už samozřejmě přeháním, tedy aspoň doufám).

A co tím vším chci vlastně říct? Nesouhlasím s obvyklým klišé exekutorů - "Kdybyste řádně platili, nedostali byste se do exekuce". Lidé se do exekuce mohou dostat úplně nesmyslně a co hůř, ani o tom nemusí vědět. Stačí, aby  se nedostali k poště. Zvláště teď, kdy doručovatelé mohou dát do vaší schránky dopis se zeleným pruhem, aniž byste vůbec něco podepsali. Pak se ani nemusíte dozvědět, že vám nějaký šílený revizor, který má vaše údaje z doby před pěti lety (kdy jste jako student v podroušeném stavu jeli metrem v noci načerno) vypíše další pokutu - třeba jen prostě proto, že jsou placeni za množství chycených černých pasažérů. Jenže vy se vůbec nedozvíte, že jste jeli načerno a to navíc v době, kdy jste ve skutečnosti pobývali na služební cestě v Londýně.

A už vůbec nesouhlasím s tvrzením, že slušní lidé by se do podobných problémů nedostali. Víte co? Ono je to přesně naopak. Oni se do podobných problémů dostanou právě ti slušní a bezelstní. Protože ti druzí vědí jak v tom chodit. Tedy opět  ti neslušní podvodnící, ti kvůli kterým se toto celé zřizovalo, se do problémů nedostanou.

Převzato od autor: Plavovláska, 16.2.2010