Deset varovných signálů, že od něj dostanete kopačky

Ani v
posteli už to není, co bývalo? Zkuste zjistit příčinu a pak jednejte.

 Ani v posteli už to není, co bývalo? Zkuste zjistit příčinu a pak jednejte.

 Je stále víc a víc v práci a mobil si úzkostlivě hlídá? Popřemýšlejte, zda není na čase si s partnerem vážně promluvit.
 
Desítku níže popsaných signálů se ve vztahu nevyplácí ignorovat. Mohou totiž znamenat, že je rozchod za dveřmi. Jistěže nechceme malovat čerta na zeď, ale blížící se konec vztahu se projevuje často těmito příznaky:

Konec plánů

Zatímco vy jste natahala domů spoustu katalogů a v hlavě nosíte plán na senzač­ní dovolenou (mohl by vás na ní konečně požádat o ruku), ON se k tomu, aby je s vámi prolistoval, nedá a nedá přimět.

Švitořila jste na silvestrovské party před kamarády o tom, že se máte strašně rádi, ale nevíte, jestli dřív stavět dům, nebo si pořídit miminko, ale on se k vám nepřidal?

Zbystřete pozornost. Může to sice znamenat, že ještě nemá na letní dovolenou ani pomyšlení a miminek se obecně děsí, na druhou stranu je však konec společných plánů jedním ze základních ukazatelů, že ve vašem vztahu není něco v pořádku. Třeba už s vámi v létě nepočítá...

Hovor vázne

Byli jste zvyklí povídat si o tom, co kdo z vás přes den zažil, s kým se potkal a co řešil. Teď však hovory váznou. Zkrát­ka si nepovídáte. Pokuste se cíleně vzájemnou komunikaci obnovit – bez ní to totiž dlouhodobě nepůjde.

Pokud je zádrhel na partnerově straně, opatrně se ve vhodný okamžik zmiňte o tom, že vám nepřipadá ve své kůži, a zeptejte se, proč ta změna. Jestliže na vaše pokusy o rozhovor (a otáz­ky, které mezi vámi byly jindy běžné) reaguje podrážděně, je vážný důvod obávat se, že se něco zásadního chystá.

Přestává se ozývat

Dřív mezi vámi jiskřily esemesky a e-maily oběma směry, teď je většinu dní ticho po pěšině. To je podezřelé, především pokud jde o náhlý jev. Samozřej­mě, že u všech párů postupně ochládá prvotní zamilované nadšení.

Tohle je však něco jiného – změna ve všedních zavedených zvyklostech. Nepanikařte předem – ověřte si, jestli partner nemá momentálně na krku nový náročný projekt v práci. Dejte však najevo, že vám dřívější zvyklosti chybí. Občas napište a vyčkejte na reakci. Z té poznáte hodně.

Víc a víc práce

Statisticky jde o třetí nejčastější výmluvu, proč se muž, který chce ukončit vztah, nezdržuje příliš doma. Alespoň v Německu, jak prokázal nedávný výzkum. Popravdě řečeno, u nás to nejspíš nebude velký rozdíl. Pokud se partner najednou nezvykle odkazuje na množství práce, ptejte se ho konkrétně, co dalšího mu v zaměstnání přibylo na starosti.

Jak přesně strávil už čtvrtý večer (plus část nocí) v pořadí. Sledujte při jeho odpovědi signály těla – pohled stranou, mnutí špičky nosu, jemné pocení – podle odborníků ženy odhalí partnerovu lež mnohem snáz, než to funguje obráceně. Máme citlivější podvědomí, tak proč toho nevyužít.

Nesahej na to

Partner, který je vnitřně nastavený na rozchod, nesnese, abyste užívala jeho věci. Alespoň to tvrdí renomovaný americký psycholog Allan Paese. Tatam jsou rána, kdy jste ho okouzlila v jeho vlastní košili, nebo víkendy, které jste strávila v jeho hokejovém dresu z doby, kdy hrával za juniory. Teď své věci půjčuje s nevolí (pokud vůbec) a klíčové předměty jako mobil, plánovač nebo diář se přestaly povalovat nadosah k volnému nahlédnutí.

Mobil v akci

Mobily jsou pro nevěrné největší pohromou za posledních dvacet let. Podle psychologů se díky nim prozradí až osm z deseti nevěr. Většinou se podezíravý partner do mobilu svého protějšku podívá.

Stejně často však všechno rupne díky tomu, že nevěrník omylem odešle milostnou SMS na nesprávné číslo. V případě, že vaše láska střeží mobil jako oko v hlavě, píše nezvykle často zprávy nebo se s telefonem vzdaluje z vaší blízkosti, je to pádný důvod k obavám. A v každém případě i k otázkám.

Málo doteků

Američtí odborníci z univerzity v Chicagu přišli na to, že lidé ve spokojeném vztahu (dlouhodobém) se navzájem bezděky dotýkají v průměru až třicetkrát denně (!).

Měli přitom na vědecké mušce doteky bez sexuálního podtextu, například při vycházení ze dveří nebo předávání věcí běžné denní potřeby z ruky do ruky.

Jedním z vážných symptomů hrozícího rozchodu je proto fakt, že mezi vámi tyto letmé kontakty ustaly nebo se jim podvědomě vyhýbáte.

Žádný sex

Pokud vám to přestalo klapat v posteli, rozchod nadohled v tom skutečně může být. Tenhle problém nemá cenu složitě rozebírat v tomto textu. Musíte si promluvit neprodleně.

Všechno špatně

Partneři, mezi nimiž došlo k ochladnutí vztahu, velmi často kritizují jeden druhého i pro maličkosti. Přesně o tom je třeba slavný hit ‚You‘ve lost that lovin feeling‘ – Ztratila jsi cit pro lásku. Jestliže vás partner kritizuje pro všechno, co řeknete a uděláte, nemusí být jen vystresovaný nebo přetažený. Může už mít (třebaže zatím v duchu) sbalené kufry.

Pohled stranou

Dvojice, se kterou je vše v pořádku, se vyhledává ve společnosti očima. Existují na to vědecké studie. Vyrazte na party a zjistěte, kolikrát a jestli vůbec se na vás partner během večera podívá. Je to docela spolehlivé vodítko, jak si ujasnit, zda nepřemýšlí, kterak by zmizel z očí on vám.

P.S.:
  Pokud jste některý z ukazatelů blížícího se rozchodu identifikovali, nedělejte předčasné závěry. Lépe se soustřeďte, abyste zjistila, jak na tom vlastně jste.

S partnerem se snažte mluvit a dopátrat se příčiny změny v jeho chování. Třeba má úplně jiný podtext. Jakmile ale ‚sedí‘ více než sedm bodů z deseti, je to s vaším vztahem pravděpodobně dost nahnuté.

Od sebe...

Šest nejčastějších příčin rozvodu podle statistik ze soudních síní

>>
Rozdílnost povah

>>
Nevěra

>>
Alkohol

>>
Nezájem jednoho z partnerů o rodinu

>>
Špatné zacházení

>>
Sexuální neshody