Rychlá auta zvyšují hladinu mužského pohlavního hormonu!

Vžžžžžuuuuum! (Foto Isifa)

Vžžžžžuuuuum! (Foto Isifa)

Nikoli milovníci adrenalinu, ale milovníci testosteronu řídí rychlá moderní auta. Podle nejnovější studie totiž pánům při kočírování takových vozů nebezpečnou rychlostí stoupá výrazně hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu v krvi.
 
A naopak při řízení starých a pomalých typů se hladina hormonu snižuje.

Podle expertů tak biologie vysvětluje chování mužů v krizi středního věku, kdy si nakoupí velmi rychlá sportovní auta a předvádějí se s nimi před ženami. V té době jim totiž v těle hladina testosteronu poklesá a toto je cesta, jak si ji zvýšit. Přitom nízká hladina testosteronu souvisí se srdečními chorobami, diabetem a depresemi.

Kanadští endokrinologové z Concordia University v Montrealu fenomén rychlých vozů a jejich vlivu na hormonální sekreci u mužů prokázali experimentálně. Skupinku dobrovolníků nechali řídit sportovní vůz Porsche 911 Carrera Cabriolet po dobu jedné hodiny a pak jim měřili hladinu testosteronu ve vzorku slin. To samé učinili po hodině řízení šestnáct let starého auta typu Toyota Camry.

K největšímu nárůstu hormonu došlo u mužů, kteří řídili porsche městem, kde mohli potkat řadu potenciálních ženských protějšků. Naopak k minimálnímu nárůstu či naopak poklesu hladiny testosteronu došlo u mužů řídících poklidně starou toyotu v krajině.

„Rychlá auta, která si může dovolit jen málo mužů, demonstrují výjimečný status a jsou sexuálním symbolem v soutěži mužů o potenciální partnerky, proto dojde ke zvýšení hladiny testosteronu,“ míní experti z Montrealu.