Takhle poznáte, že vám lže!

„Pravdu
najdu na dně!”

 „Pravdu najdu na dně!”

 Máte podezření, že se vás milý, šéf či kamarádka snaží balamutit? Tyhle nezvratné důkazy lháře usvědčí

Vykrucuje se

I když mozek velí zamlčovat pravdu, tělo se lži brání a vysílá znamení, že ústa klamou. Jak? Lhářům není příjemný přímý oční kontakt, proto se neustále kroutí a odklánějí tváří nebo tělem jinam – ze situace se jakoby vykrucují. Také se obvykle přehnaně až teatrálně dotýkají obličeje, rtů a hrdla, jako by tím chtěli svůj prohřešek zamaskovat. Někteří provinilci se zase zničehonic víc potí nebo zhluboka nadechují.

Ptá se a ujišťuje

Vyžaduje protějšek, abyste mu osudný dotaz zopakovala? Snaží se získat čas, aby si mohl lež dobře promyslet. Anebo zahájí monolog slovy „povím ti tedy pravdu” a nepatrně zvýší hlas, aby svým výmyslům dodal závažnosti.

Zametá stopy

Sedíte u stolu, posloucháte báchorky své kolegyně a ona přitom mezi vámi na stole nevědomky staví hradbu ze skleniček, kupí knihy a papíry nebo si před obličejem mává novinami? Její tělo se jen podvědomě snaží odvést pozornost od pravdy a vytvořit si alespoň pomyslnou ochrannou bariéru.

Rád změní téma

Lháře vysvobodíte, když nečekaně stočíte hovor úplně jinam, zatímco upřímného člověka náhlým zvratem konverzace naopak zmatete a bude se chtít k předchozímu tématu vrátit.