Uvnitř bylo nalezeno přes 5000 vzácných předmětů. Vůbec nejproslulejší z nich je faraonova mumie nebo jeho zlatá maska. Ty se již podle egyptských zákonů nesmějí vyvážet ze země. Desetikilová zlatá maska je jedním ze symbolů Egypta.

Na zlaté masce má Tutanchamon kobru a supa - symboly pozemské a duchovní moci. FOTO: fotobanka Profimédia

"Při pohledu na tyto poklady člověk oněměl," prohlásil tehdy šťastný objevitel. Tutanchamon se stal okamžitě veleslavný, ač za svůj krátký život nic mimořádného nevykonal a patřil jen k bezvýznamným vládcům 18. dynastie.

Zemřel po deseti letech vládnutí v roce 1323 před naším letopočtem ve věku 18 let, aniž by založil vlastní rodinu. Vědci se v posledních letech snaží zjistit příčinu jeho úmrtí. 

Mnozí se stále také pokoušejí najít Tutanchamonovy příbuzné.

FOTO: fotobanka Profimédia

Bylo tu vše, co faraón potřeboval na cestu do záhrobí. Předměty běžné potřeby, hračky, šperky, korunovační symboly i zbraně, zhotovené z nejluxusnějších materiálů: zlata, drahokamů, skla, alabastru i ebenu.

Sargofág v muzeu, FOTO: fotobanka Profimédia

Sargofág mumie se ukrýval ve čtyřech zdobených truhlách. Zlaté nápisy a vyobrazení měly ochraňovat panovníka. Hrobka unikla vykradačům pokladů, nikdo neočekával, že se pod hromadou sutin nachází neporušený hrob.