Tutanchamon získává podobu, chybějí uši a nos.

Staroegyptský faraón Tutanchamon získal tvář. Rekonstrukci podoby jednoho z nejslavnějších vladařů na Nilu vede mezinárodní tým specialistů. Úspěch oznámil generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás. Doplnil, že rysy obličeje jsou už téměř hotové, nyní se odborníci přou o tvar nosu a uší.

 

Tří členný tým - Egypťan, Francouz a Američan - vytvaroval Tutanchamonovu lebku, rysy i tvar obličeje. Při vytváření mladíkovy podoby se řídil nejen asi 17 tisíci detailními snímky lebky, ale i dochovanými podobiznami a sochami faraóna. Vědci použili při tvorbě modelu rovněž barvy dobových líčidel, tvaru účesu atd.

Mladý panovník podle nejnovějších zjištění zemřel přibližně v 19 letech. Podlehl zranění na levé noze, jež velmi rychle zasáhla gangréna. Egyptologové tak odmítli hypotézu, podle níž byl Tutanchamon zavražděn ranou do týla. S tou přišli egyptologové po rentgenu lebky v roce 1968.

"Po konzultacích s italskými a švýcarskými odborníky egyptští specialisté dospěli k názoru, že Tutanchamon podlehl infekci na levé noze, v níž se rychle vytvořila gangréna," sdělil Havás.

Tutanchamon byl posledním panovníkem své dynastie. Po jeho smrti říši na Nilu ovládl velekněz Aje, po něm vojevůdce Haremheb. Posledně jmenovaný po 26 letech vlády předal moc svému vezírovi Ramsesovi, zakladateli 19. dynastie.

Důkladné průzkumy

Tutanchamonovu hrobku objevil v roce 1922 Brit Howard Carter. Mumie ležela ve třech do sebe vložených rakví, z nichž jedna byla ze zlata. Faraón vládl Egyptu zhruba deset let, a to před 3300 lety jako 12. faraón 18. dynastie.

Vědci nedávno mumii podrobili výzkumu ve skenovacím zařízení.

Poprvé tak mohli zjistit nejen tahy Tutanchamonova obličeje s poměrně velkou přesností, ale i to, že se jinak těšil dobrému zdraví a netrpěl žádnou nemocí a v době dětství ani podvýživou. Po všech experimentech a testech bude mumie nakonec uložena zpět do hrobky v Údolí králů nedaleko Luxoru.

 

Tutanchamón půjde na rentgen.

Egyptští vědci se rozhodli prozkoumat pod rentgenem mumii faraóna Tutanchamóna, aby jednou provždy rozluštili tři tisíce let starou záhadu, proč vladař zemřel tak mladý. Oznámily to světové agentury.

Tutanchamón

Zevrubné testy mají proběhnout koncem měsíce v Káhiře. "Zjistíme všechny nemoci, jimiž trpěl, jakákoli zranění a přesný věk v okamžiku úmrtí," shrnul záměry expertního zkoumání Zahí Havás, generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky.

Spekulace o smrti

Podle Haváse by se nyní mělo konečně zjistit, nač Tutanchamón opravdu zemřel. Odborníci se totiž stále přou, co bylo příčinou skonu.

Rentgen z roku 1968, kdy byl sarkofág naposledy otevřen, odhalil, že ve faraónově lebce byl úlomek kosti - to vyvolalo spekulace, že Tutanchamón mohl být zavražděn. Existují však také indicie, že panovník podlehl neznámé chorobě.