Šest nejhorších vět, jaké říct muži

„Opravdu
si to můžeš dovolit?“

 „Opravdu si to můžeš dovolit?“

Obula jste se do jeho matky nebo v posteli zasténala jméno bývalého? Průšvih! Ještě větší škodu ale ve vztahu páchají věty, které milému šeptáte z lásky. Jaké?
 
Občas na milého vztekle syčíte nebo mu vpálíte něco necitlivého a pak litujete? Zůstaňte v klidu, nervy občas rupnou každému. Partnerský vztah však umějí mnohem víc nabourat zdánlivě neškodné věty, které z vás nevypadly ve vzteku, ale s nejlepším úmyslem. Chcete být milá, ohleduplná, vstřícná – a nejspíš si ani neuvědomujete, že vaše dobře míněné výroky nejdražšího ve skutečnosti štvou nebo ho dokonce ponižují. Jestli jedovaté věty opakujete často, může se od vás dotčený chlap začít odtahovat! Abyste měla jistotu, že ho od sebe svými proslovy bezděčně neodháníte, čtěte, které věty zanechávají na mužské duši nejhlubší šrámy a proč se vám vyplatí, když je ze svého slovníku vyškrtnete ještě dnes.

„Jsi mnohem lepší než všichni ti pitomci, se kterými jsem chodila před tebou.“

Nejspíš chcete partnerovi zalichotit a udělat radost, jenže tímhle výrokem akorát docílíte opaku. Když muž slyší podobnou větu, v mozku se mu hned rozječí varovná siréna. Vy se mu sice snažíte sdělit, že ho považujete za nejbáječnějšího chlapa na světě, jenže on se nad vašimi slovy zadumá a dojde mu něco docela jiného. Všechny ty předchozí příšerné vztahy měly jedno společné: vás. Chyba tedy nejspíš bude na vaší straně! Drahý navíc usoudí, že pokud o svých bývalých mluvíte jako o pitomcích, jednoho dne si možná totéž pomyslíte i o něm. Proč by se tedy měl vůbec o cokoliv snažit?
Řešení: Zamilovaný muž o svých předchůdcích nechce nic slyšet a už vůbec ne, že byli hrozní, případně jak konkrétně vám škodili. Byl by totiž nejraději, kdyby vůbec neexistovali. Až ho budete chtít potěšit, nevzpomínejte na minulost, ale mluvte především o něm a vašem vztahu. Povězte třeba: „Nikdy jsem nepotkala tak bezvadného chlapa, jako jsi ty. Je mi s tebou vážně fajn.“ Taková pochvala lásku posílí.

„Opravdu si to můžeš dovolit?“

Jestli přítel s výplatou vychází tak tak a přitom vyhazuje spoustu peněz za elektroniku, auto a drahé dárky pro vás (ne že byste z nich neměla radost), je správné, že ho v bezhlavém utrácení nepodporujete. Většina mužů ale čerpá sebevědomí právě ze své schopnosti vydělat peníze. Když milovanému s dobrým úmyslem naznačíte, že možná utrácí přehnaně, dotknete se ho stejně, jako byste mu vpálila: „Jsi chudý břídil.“ Navíc se v tu chvíli chováte jako jeho matka, což mu nepřipadá ani trochu sexy. Pokud často začínáte proslovy větou „Myslím to s tebou dobře“ či „Vím, co je pro tebe nejlepší,“ nejspíš s vámi opravdu začne jednat, jako byste byla jeho rodič, totiž začne vzdorovat. „Mám v penězích pořádek, což bohužel není Jardův styl,“ vypráví třicetiletá laborantka Dominika. „Zařídili jsme si společný účet a já z něj platím složenky, nájem a rozhoduju, co koupíme. Zpočátku mi to vyhovovalo, jenže teď mě otravuje, že jestliže Jardovi sama nezaplatím účet za mobil, sám to neudělá, dokud mu telefon nezablokují. Začíná mě štvát, že veškerá zodpovědnost leží na mně a on se jenom veze.“ Časem vám dojde, že máte doma přerostlé dítě, ne rovnocenného parťáka, a dostanete se do začarovaného kruhu: On bude bezhlavě utrácet, vy mu vynadáte, což ho naštve a přiměje ho to utrácet ještě víc, aby sám sobě i vám dokázal, že si může dělat, co chce.
Řešení: Pokud s ním žijete v jedné domácnosti nebo jste manželé, popovídejte si o penězích v okamžiku, kdy jste oba klidní a v dobré náladě – rozhodně ne minutu poté, co jste na výpisu z jeho účtu objevila astronomický výdaj za další videohry. Domluvte se, že budete společně platit pravidelné výdaje a šetřit na dovolenou, ale s určitou částí svého platu si oba můžete dělat, co se vám zlíbí. Rady, jak vypracovat osobní rozpočet, najdete třeba na www.investujeme.cz nebo www.mesec.cz. Jestli s milým jenom randíte, do příjmů a výdajů mu nemluvte. Samozřejmě se ozvěte, pokud si vás plete s bankomatem a žije na váš účet, ale ještě dřív si ujasněte, proč s takovým rozhazovačným budižkničemu vlastně chodíte. Nebylo by vám líp bez něj?

„No tak jdeme trochu pozdě. Hlavně se uklidni!“

Není dobře nechávat lidi čekat, ale o to chlapovi nejde. Štve ho, že se do něho nevciťujete. Chcete mu naznačit, že se nic hrozného neděje a není důvod se rozčilovat, jenže napružený muž si připadá jako váš pes. Rozhodla jste, že nemá právo být nervózní, a jeho názor vás nezajímá. Jen si vybavte, jak jste se naježila, když jste se naposledy kvůli něčemu vztekala a on vás usadil: „Uklidni se!“ Pokud jste před odchodem do kina nebo na mejdan zdržovala vy, drahý má pocit, že teď přehazujete vinu na něj a vyčítáte mu, že dělá dusno. Jestliže za zpoždění může on, vyloží si vaši větu jako jedovatý útok a rozčílí se ještě víc.
Řešení: Až vás příště zasype výčitkami nebo bude mrzutý, dejte najevo, že vám jeho nálada není ukradená. Vadí mu, že se potřetí převlékáte, i když už jste čtvrt hodiny měli být na večírku? Připadá mu, že řídíte moc pomalu? Když naježeně odseknete, odstartujete hádku. Spolkněte proto přezíravou nebo útočnou odpověď a raději povězte: „Vím, že ti to vadí. Příště si dám větší pozor.“ Když uznáte jeho pravdu, mužského totálně odzbrojíte a navíc ho i ujistíte, že vám není jedno, co cítí. Drahý nejspíš okamžitě zařadí zpátečku a začne vás ujišťovat, že remcání a výčitky nemyslel úplně vážně. 

„Je to fajn chlap, měl by ses s ním spřátelit.“

Můžete mít úplně nevinné záměry, ale drahý okamžitě zpozorní. Proč ho chcete seznámit s cizím „fajn chlapem“? Když je ten váš známý tak báječný, nechtěla byste s ním nakonec chodit?! Takovému podezření čelila i devětadvacetiletá servírka Linda. „Potkala jsem bývalého spolužáka, který mi prozradil, že stejně jako můj drahý rád jezdí na běžkách a hraje volejbal,“ svěřuje se. „Štěpán si mi krátce předtím stěžoval, že nemá na sport pořádné parťáky, a mě napadlo, že ty dva seznámím. Myslela jsem, že svému milému udělám radost, ale když jsem doma navrhla, že bychom mohli ve třech zajít na pivo, Štěpán začal strašně žárlit. Odmítl Davida poznat, a kdykoli se o něm zmíním, tváří se jako bubák. Má utkvělou představu, že když Davida tak chválím, určitě jsem do něj na gymnáziu byla zamilovaná a dodnes bych ho chtěla.“ Jestli se muže svého srdce pokoušíte dát dohromady třeba s partnerem své nejlepší přítelkyně (báječná rande ve čtyřech, jo!), může vás pro změnu obvinit, že myslíte jenom na sebe a chcete na společných výletech a večeřích probírat s kamarádkou drby, zatímco jemu necháte na krku cizího chlapa. Nemá zájem!
Řešení: Pokud si vážně myslíte, že by si ti dva mohli rozumět, předem partnerovi své záměry nehlaste. Raději potichu zorganizujte společné setkání třeba na večírku nebo na výletě a nechte věcem volný průběh.

„Slíbila jsem jí, že to nikomu nepovím, ale...“

Nejspíš věříte, že když se s milým podělíte o tajemství, posílíte vzájemné pouto. Partner by přece měl být rád, že mu tolik důvěřujete. Jemu ale rozebírání pikantních informací o vašich přítelkyních připadá jako slepičí drbání, tedy jako činnost, ze které většině mužů naskakuje kopřivka. Zaujmete ho jedině v případě, že se historka týká sexu, například když vaše kamarádka vyzkoušela hrátky ve třech. Stejně se mu ale nebude líbit, že zrazujete něčí důvěru. Odpřisáhla jste přítelkyni, že u vás bude její tajemství jako v zamčeném trezoru, a přesto si pouštíte pusu na špacír. Znamená to, že povědět vám něco důvěrného vyjde nastejno jako nechat zprávu vyhlásit rozhlasem. Drahý může usoudit, že nedokážete držet jazyk za zuby, a už k vám nebude tak otevřený jako dřív.  „Nejlepší kamarádka mi prozradila, že kromě stálého partnera má ještě ženatého milence,” vypráví čtyřiadvacetiletá fotografka Alžběta. „Odpřísáhla jsem jí, že to nikomu nepovím, ale předpokládala jsem, že počítá s tím, že Lubošovi se svěřím. Tři roky s ním žiju, tak proč bych před ním měla mít tajemství? Jenže Luboš na mě vyjel: ,Když jsi jí slíbila, že si to necháš pro sebe, tak proč mi to říkáš? Neumíš držet slovo!’ Pohádali jsme se kvůli tomu. Pak jsem se ještě  kamarádce přiznala, že jsem milého zasvětila, a naštvala se
na mě i ona.”
Řešení: Je jasné, že některé informace si nemůžete nechat jenom pro sebe. Jestli vás pusa svrbí touhou po svěřování, nejdřív milému zalichoťte. Povězte: „Povím to jenom tobě, protože věřím, že dokážeš udržet tajemství.“ Ukážete, že se snažíte kamarádce vyhovět a neroztrubujete její tajnosti na potkání. Navíc chlapíka potěší, že právě on je ten jediný vyvolený, kterého jste zasvětila.

„Tohle už dávno nedělám.“

Sice jste si našla přítele, ale proč byste nemohla dál chodit tancovat nebo používat tu úchylnou sexuální hračku, kterou jste si přivezla z Amsterodamu? Když to se svým drahocenným myslíte vážně, pochopitelně už dál nesbíráte telefonní čísla jiných mužů. Jinak ale nemáte důvod začít si najednou hrát na usedlou. Když drahému povíte: „Flámování do rána už mám za sebou,“ jako byste mu sdělovala: „Kdysi se mnou byla legrace. Už není.“ Pokud parťák není vyložený suchar, popadne ho hrůza, že ho s vámi čeká jenom popíjení bylinkového čaje, večery u televize a sex v jediné osvědčené poloze. Na začátku vztahu vás nejspíš viděl flámovat nebo mu alespoň společní přátelé vyprávěli, jak jste divočila. Jestli jste se najednou zklidnila, mužský začne uvažovat, proč jste se vedle něho proměnila z divošky v usedlou bytost. Může za změnu on? Znamená to, že vás nudí? Podle partnerských poradců si spousta lidí myslí, že zvrhlý sex a popíjení do svítání do vážného vztahu nepatří. Chyba! Když přestanete experimentovat a omezíte zábavu na večeře ve dvou, brzy se vám do lásky vplíží nuda.
Řešení: I když za ideální program na večer považujete mazlení a sledování filmů, ponechte milenci iluzi, že randí s hvězdou večírků a sexuální predátorkou, které se zrovna zachtělo zvolnit tempo. Odpusťte si kategorická prohlášení typu „mejdany už mě nebaví“ a raději zkuste milého nalákat na poklidnější zábavu. Vyprávějte mu o výstavě, kterou byste ráda viděla, nebo o exotické restauraci, do níž byste chtěla jít mlsat. Jen nezapomeňte, jaká je to legrace, když občas s kamarádkami trsáte až do rána.

Tohle by ale chtěl!

Nad těmito výroky by blaženě zastříhal ušima.
* „Když ti to dělám pusou, hned zapomenu na všechny starosti.“

* „Dáš si k večeři karbanátky? Koupila jsem čerstvé mleté maso.“

* „Ještě nikdo mi tak úžasně nevysvětlil pravidla hokeje.“

* „Můžu se u tebe osprchovat s kamarádkami z volejbalu?“

* „Nepovyrostl ti penis?“

* „Strýc mi nabídl, že můžeme provětrat jeho Rolls-Royce a půjčit
si na víkend jeho chatu přímo u sjezdovky v Alpách – pokud tě tedy takové snobárny zajímají.“

* „Nevadí ti, že si strašně ráda pouštím pornofilmy?“

* „Ta hromada tvých špinavých ponožek a slipů se sama nevypere, takže to dneska udělám já.“

* „Na neděli si nic nedomlouvej. Koupila jsem nám lístky na fotbal.“

* „Tady máš Cosmopolitan, mrkni na články o sexu a zaškrtni, co chceš vyzkoušet.“